Menu
Skip to Content
You are here:
Home /
/ Departmental honors and awards for undergraduates, 2012–2013

Departmental honors and awards for undergraduates, 2012–2013

Posted: May 13, 2013

2013-05-13DeptAwards

Megan Klossing of Olivet's Class of 2013 received the Senior Nursing Excellence Award during the nursing pinning ceremony.

Olivet announces the departmental awards and honors for the 2012–2013 academic year. 

Department of Art and Digital Media
• Joseph H. Biedenharn Scholarship: Kylie LaFerney (junior, Grand Blanc, Mich.)
• Dr. Harvey Collins Scholarship: Jennifer Mercer (junior, Normal, Ill.)

Department of Behavioral Sciences
• Samuel L. Mayhugh Research Award: Joseph Hanks (senior, Bourbonnais, Ill.)

Department of Biological Sciences
• 2013 Elbert Pence and Fanny Boyce Undergraduate Summer Research Award: Alexander Ewers (freshman, Bourbonnais, Ill.) with Dr. Janna McLean, “Determination of the mutant gene responsible for third leg malformation during the morphogenic period of Drosophila melanogaster in Gene Line L(2)K10209”
• 2013 Elbert Pence and Fanny Boyce Undergraduate Summer Research Award: Caleb Gulledge (freshman, Spring Arbor, Mich.) with Dr. Daniel R. Sharda, “Exploring novel links between Toll-like receptor activation in innate immune cells with ischemia induced cardiomyocyte injury”

Department of Business
• Top Accounting Student Award: Alex Colwell (senior, Edwards, Ill.)
• Top Economics/Finance Student Award: Taylor Williamson (senior, Willmar, Minn.)
• Top Marketing Student Award: Kyle Henning (senior, Glenview, Ill.)
• Top Business Management Student Award: Jenny Schoenwetter (senior, Le Roy, Ill.)
• Top International Business Student Award: Lauren Beatty (senior, Kankakee, Ill.)
• Top Business Information Systems Student Award: Trevor Alcorn (senior, Herscher, Ill.)
• Wall Street Journal Award: Connor Dimick (senior, Island Lake, Ill.)
• Barnabas/Lydia Award: Emma Reutter (senior, Mason, Mich.)
• Entrepreneurship Competition, first place team: Jaclyn Morgan (senior, Kankakee, Ill.); Anna Theis (senior, Okemos, Mich.); Jenny Schoenwetter; Stephanie Schueman (senior, Frankfort, Ill.); Emma Reutter

Department of Communication
• GlimmerGlass Editor: Meagan Ramsay (senior, Casey, Ill.)
• Theatre Director’s Award: Emily Dillard (senior, Galesburg, Ill.)
• Theatre Scholarship: Samuel Cullado (sophomore, Stow, Ohio)
• Theatre Scholarship: Nicholas Allen (sophomore, Kankakee, Ill.)

Department of Computer Science
• The first Computer Science Scholarship: Joe Devine (junior, Chebanse, Ill.)

Department of Engineering
• Midwest Brigade’s Outstanding Military Student of the Year Award, Society of Military Engineers: Samuel Pimpo (junior, Antioch, Ill.)
• 2013 Elbert Pence and Fanny Boyce Undergraduate Summer Research Award: Kaleb Soller (senior, Indianapolis, Ind.) with Professor Joseph Makarewicz, “Powering electronics embedded in additive manufacturing”
• 2013 Elbert Pence and Fanny Boyce Undergraduate Summer Research Award: Michelle Spencer (senior, Pontiac, Ill.) with Dr. Kenneth Johnson, “Titanium aluminide smart medical implants via additive manufacturing”

Department of English and Modern Languages
• Departmental Honors: Elizabeth Thrall (senior, Griffith, Ind.), “Big Brother’s Watching You, but Big Sister’s Doing Something About It: The Feminist Identity in the Dystopian Novel”
• English Education Award: Kelly Carey (senior, Peotone, Ill.)
• Spanish Scholar Award: Rachel Groters (senior, Lombard, Ill.)
• Spanish Service Award: Kelsey McNulty (senior, Holt, Mich.); Brianna Lomas (Loves Park, Ill.)

Department of Family and Consumer Sciences
• Outstanding Student: Melinda Jones (senior, Ellery, Ill.)
• Alumna Award: Kristen McKinley (senior, Muncie, Ind.)
• Academic Achievement Awards: Kelsey Watson (senior, McCordsville, Ind.) and Amanda Joseph (senior, Palatine, Ill.)
• Department Honors: Kelsey Watson, “To what extent does posted nutrition information in fast food restaurants influence consumer food choices?

Department of History and Political Science
• Departmental Honors: Elizabeth Thrall (senior, Griffith, Ind.)
• Snowbarger Scholarship: Lindsey Tobias (senior, Antioch, Ill.)

Department of Mathematics
• 2013 Elbert Pence and Fanny Boyce Undergraduate Summer Research Award: Samuel Gifford (junior, Bradley, Ill.) with Dr. Dale Hathaway, “An analysis of probability distributions arising in credibility theory”
• Outstanding Graduate: Rachel Von Arb (senior, Lisle, Ill.)

Department of Military Science/Army ROTC (military and departmental awards only)
• Midwest Brigade nomination for Outstanding Military Student of the Year Award, Society of Military Engineers: Samuel Pimpo (junior, Antioch, Ill.)
• Army Physical Fitness Test Award, Top Male: Roman Endrizzi (junior, Normal, Ill.)
• Army Physical Fitness Test Award, Top Female: Natalie VanDenack (sophomore, Gaylord, Mich.)
• National Defense Industrial Association Award: Christopher Scott (senior, Huntsville, Ala.)
• Association of the U.S. Army’s Academic Award: Samuel Pimpo
• Association of the U.S. Army’s History Award: Justin Shutt (junior, Bradley, Ill.)
• The USAA Spirit Award: Davina Anderson (junior, Bradley, Ill.)
• The Military Order of the Purple Heart: Sofie Bradigan (sophomore, Grant Park, Ill.)
• The Department of the Army’s Superior Cadet Awards: Gregory Arellano (freshman, Dixon, Ill.); Jacob Mundo (sophomore, Fort Meyers, Fla.); Samuel Pimpo; Caleb Bernhardt (senior, Green Bay, Wis.)
• Distinguished Military Students: Luke Strasser (freshman, Clio, Mich.); Roman Endrizzi; Samuel Pimpo; Ryan LaLone (senior, Tustin, Mich.)
• Class MVP Awards: Ike Fink (freshman, Ypsilanti, Mich.); Roman Endrizzi; William Carey (junior, Killeen, Texas); Ryan LaLone
• The Olivet Nazarene University President’s Award: Alan Meyers (senior, Bourbonnais, Ill.)
• Commandant’s Trophy: Ryan LaLone

Department of Nursing
• Sigma Theta Tau, Kappa Sigma chapter, Senior Nursing Excellence Award: Megan Klossing (senior, Plano, Ill.)

Department of Chemistry and Geosciences
• Geology Research Award: Julia Gregory (senior, Roscoe, Ill.), “Variable stars and astronomical distances”

Department of Social Work and Criminal Justice
• Spirit of Social Work Award: Sarah Condreay (senior, Shorewood, Ill.) and Whitney (Swick) Means (senior, Bourbonnais, Ill.)

School of Education
• Elementary Education Student of the Year Award: Matthew Gargiulo (senior, Bourbonnais, Ill.)

School of Theology and Christian Ministry
• Sylvanus Carter Homiletics Award: Tyler Hubbell (senior, Hillsdale, Mich.)
• North American Professors of Christian Education Award: Blake Swanson (senior, Gahanna, Ohio)
• Outstanding Christian Education Student: Gabrielle LaSpina (senior, Painesville, Ohio)
• Outstanding Youth Ministry Student: Rebecca Compton (senior, Grand Ledge, Mich.)
• Outstanding First Year Hebrew Student: Scott Gardner (sophomore, Bradley, Ill.)
• Outstanding Advanced Greek Student: Kyle Boone (senior, Dixon, Ill.)
• Outstanding Beginning Greek Student: Justine Von Arb (freshman, Lisle, Ill.)
• Outstanding Missions Student: Jeremy Height (senior, Indianapolis, Ind.)
• Outstanding Philosophy Student: Benjamin Beck (senior, Champaign, Ill.)
• Outstanding History of Christianity Students: April Dhennin (senior, Kansasville, Wis.), Kyle Boone


 
1907

The School that would later be known as "Olivet Nazarene University" was founded with 36 students in a one-room schoolhouse near Georgetown, Ill.